Former Austrian Ambassadors to the U.S.

 

I. Austrian Empire/Austria-Hungary

1838
Wenzel Freiherr von Mareschall (Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary)

1841
Johann Hülsemann (Chargé d'Affaires)

1852
August Belmont (Chargé d'Affaires)

1853
Johann Freiherr von Hülsemann (Minister resident)

1863
Carl Loosey (Chargé d'Affaires)

1863
Nikolaus Graf Giorgi (Minister resident)

1864
Carl Loosey (Chargé d'Affaires)

1865
Ferdinand Freiherr von Wydenbruck (Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary)

1867
Karl Freiherr von und zu Franckenstein (Chargé d'Affaires)

1868
Karl Freiherr von Lederer (Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary)

1874
Wilhelm Freiherr von Schwarz-Senborn (Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary)

1875
Ernst Schmit von Tavera (Chargé d'Affaires)

1875
Ladislaus Graf Hoyos (Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary)

1878
Ernst Schmit von Tavera (legation councillor)

1878
Ernst Freiherr von Mayr (Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary)

1881
Wilhelm Graf Lippe-Weissenfeld (Chargé d'Affaires)

1881
Ignaz Freiherr von Schaeffer

1887
Ernst Schmit von Tavera (Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary)

1894    
Mr. de Mezey  (Counselor of Legation, Not Charge d'Affaires )

1894    
Ladislaus Hengelmuller von Hengervar (Minister, 1902: Ambassador)

1902   
LEGATION RAISED TO EMBASSY

1913    
Dr. Constantin Theodor Dumba (Ambassador)

1915    
Baron Erich Zwiedinek (Chargé d'Affaires)

1917
EMBASSY CLOSED

  

II. First Republic of Austria

Dec. 27, 1921    
LEGATION OF AUSTRIA OPENED

Dec. 2, 1921    
Edgar L. G. Prochnik (Charge d'Affaires a.i., 1925: Minister)

March 13, 1938    
ANSCHLUSS to Nazi-Germany, LEGATION CLOSED

 

III. Second Republic of Austria (present-day Austria)

Nov. 26, 1946    
LEGATION REOPENED

Nov. 26, 1946    
Dr. Ludwig Kleinwaechter (Minister, 1951: Ambassador)

Dec. 19, 1951   
LEGATION RAISED TO EMBASSY

Feb. 5, 1952    
Dr. Max Loewenthal, Ambassador

March 3, 1954    
Dr. Karl Gruber, Ambassador

April 9, 1958    
Dr. Wilfried Platzer, Ambassador

Oct. 12, 1965    
Dr. Ernst Lemberger, Ambassador

June 18, 1969    
Dr. Karl Gruber, Ambassador

Sept. 1, 1972    
Dr. Arno Halusa, Ambassador

March 2, 1977    
Karl Herbert Schober, Ambassador

January 8, 1982    
Dr. Thomas Klestil, Ambassador

Nov. 30, 1987    
Dr. Friedrich Hoess, Ambassador

Feb. 4, 1993    
Dr. Helmut Tuerk, Ambassador

April 19, 1999
Dr. Peter Moser, Ambassador

Oct. 22, 2003    
Dr. Eva Nowotny, Ambassador

May 26, 2009    
Dr. Christian Prosl, Ambassador

December 2, 2011
Dr. Hans Peter Manz, Ambassador